Hammastega seotud harvikhaigused

Enamik hammastega seotud probleeme tekib kehvast hügieenist ja halbadest harjumustest, kuid on ka seisundeid, mille teket me ise kontrollida ei saa. 

Hammastega seotud harvikhaigused on ebatavalised ning ettenägematud, kuid hambaarstiga koostöös enamasti ka ravitavad. 

Selles postituses kirjeldame mõndasid hammastega seotud harvikhaiguseid. 

Hüpodontia, oligodontia ja anodontia on seisundid, mis on kõik seotud sünnipäraste hammaste osalise või täieliku puudumisega. Tegemist on geneetiliste haigustega, mille ravi sõltub puuduvate hammaste hulgast. Puuduvad hambad asendatakse eemaldatavate võik fikseeritud proteesidega. Haigust on võimalik diagnoosida röntgenpildi abil, mis näitab, kas hammas või hambad on veel igeme all peidus või mitte. 

Taloni köber on hamba arenemisel tekkinud lisamoodustis, mis muudab hamba kuju. Talon tähendab tõlkes küünist, mis viitab defekti kujule. Köbruks nimetatakse hamba mälumispinna kõige kõrgemat osa. Sellised moodustised võivad eksisteerida kaebusi põhjustamata, kuid võivad tekitada ka probleeme hambumuses ning koguda hambakattu. 

Hüperdontia on seisund, mille korral on hammaste arv normist suurem. Enamasti avaldub hüperdontia 1...2 lisahamba esinemisena. Kuna lisahambad enamasti ei lõiku, siis on vajalik kas vähene ravi või puudub ravivajadus üldse. Kui lisahambad mõjutavad teiste hammaste lõikumist, siis võib olla vajalik teostada ortodontiline ravi. 

Pildi allikas: Freepik
Veebiseminaride visuaalid 2

Veebiseminar “Tervete hammaste saladused” on mõeldud inimesele, kes soovib parandada oma teadmisi suutervise teemadel ning soovib omandada korrektsed võtted igapäevaseks koduseks suuhügieeniks.

Tegemist on veebiseminari salvestusega, mis kestab ca kaks tundi. Juhised veebiseminarile ligi pääsemis…

Lisa ostukorvi
Hambasõbralik toitumine 6
Veebiseminar "Hambasõbralik toitumine" on mõeldud inimesele, kes soovib täiendada oma teadmisi suutervise teemadel ning soovib paremini mõista toitumise ning suutervise vahelisi seoseid.

Tegemist on 13.04.2024 toimunud veebiseminari salvestusega, seminar kestab 1 tund ja 50 minutit. Juhised järel…
Lisa ostukorvi
Igkaanepilt
Selleks, et suures jõuluootuses ei läheks hammaste eest hoolitsemine meelest ning hammaste hoidmisega seotud teadmiste pagas hoopis kasvaks, on hambaarst Estelle Miller ja illustraator Merle Laht pannud kokku advendikalendri, mis on mõeldud just lastele.

Hambatarkuste advendikalender koosneb 24 v…
Lisa ostukorvi
Eelmine
Antibiootikume tuleb võtta vastavalt arsti ettekirjutusele
Järgmine
Kas halvad hambad on pärilikud?