Kuidas toetada suus elavaid kasulikke baktereid?
Meie suus elab kogu aeg umbes 20 miljardit bakterit, mis moodustavad keeruka kogukonna, milles mõned bakterid on kasulikud ja aitavad hoida suu tervena, teised aga võivad põhjustada erinevaid probleeme suus, näiteks hambakaariest ja igemehaiguseid.
Meil ei ole vaja kõikidest “halbadest” bakteritest lahti saada, sest suu tervist ei määra üksikud bakterid, vaid kogu suu ökosüsteemi tasakaal.
Suu mikrobioomi tasakaal aitab ennetada kaariese ja igemehaiguste teket. Seetõttu on tähtis “häid” baktereid toetada, mitte lihtsalt püüda kõiki baktereid hävitada.
Mikrobioomi tasakaalu hoidmiseks on vaja jälgida toitumist. Mida rohkem tarbime suhkrut, seda rohkem anname “kütust” kaariest tekitavatele bakteritele. Suukeskkonna heade bakteritega varustamiseks on soovituslik tarbida nt keefirit ning hapendatud toite.
“Halvad” bakterid saavad teha kahju, kui neile on loodud sobivad tingimused. Suus on soe ja niiske – ideaalne keskkond! Bakterid paljunevad hambakatus ning saavad põhjustada probleeme, kui meie suuhügieen on ebapiisav. Regulaarne hammaste vahede puhastamine kord päevas ja hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidiga hambapastaga aitavad bakterite head elu piisavalt pea peale pöörata.
Kloorheksidiiniga suuveed ei ole mõeldud igapäevaseks kasutamiseks. Hambaarst võib määrata kloorheksidiiniga suuvee või geeli kasutamise näiteks pärast hamba eemaldamist või suuremat hammaskonna puhastust, kuid siis on kloorheksidiiniga suuvee kasutamine justkui ravikuur, millel on kindel ajaline kestus!
Kloorheksidiini kasutamine häirib suu mikrobioomi tasakaalu, sest hävitab nii kahjulikke kui ka kasulikke baktereid ning võib pikaajalisel kasutamisel põhjustada suus pärmseene vohamise.
Kui suu mikrobioomi tasakaal on paigast nihkunud, siis võib “heade” bakterite kasvu toetamiseks kasutada probiootilisi suuhooldustooteid (nt spetsiaalsed hambapastad, suuveed, imemistabletid).
Pildi allikas: Freepik