Kes ma olen ning kuidas sai alguse Hambatarkused? 🦷📚

Minu nimi on Estelle ning siin on lugu sellest, kuidas ma jõudsin hambatarkuste jagamiseni. 

​Suurem huvi hammaste ja suutervise vastu tekkis mul 11. klassis. Mul on väga vedanud oma hambaarsti ja ortodondiga ning arvan, et nende pühendumine ning patsiendikeskne lähenemine andsid mulle kindluse, et hambaravi on just see eriala, mida tahan õppida. Pärast hambaarstiõpingute alustamist on mu kirg minu eriala vastu ainult kasvanud 🤭 Hambaarstiks õppisin Tartu Ülikoolis, aga koolipraktikad viisid mind ka teistesse Eesti linnadesse nagu Tallinn, Haapsalu ja Kuressaare. Pärast kooli lõpetamist töötasin kolm aastat talvepealinnas Otepääl. Hetkel on võimalik minu juurde vastuvõtule tulla ülikoolilinnas Tartus. 

2016. aastal alustasin suutervise-teemaliste loengute pidamisega lasteaedades ning koolides. Aastate jooksul olen pidanud 250+ loengut erinevatele vanusegruppidele erinevates Eesti piirkondades. 

2017. aastal olin Eesti Hambaarstiüliõpilaste Liidu Suutervise töögrupi juht. Korraldasin ning viisin läbi suutervise-teemalisi loenguid Tartu koolides ja lasteaedades. Tudengiorganisatsioonide ühendus OLE ROHKEM nomineeris siis oma iga-aastasel auhinnagalal Suutervise töögrupi panuse ka aasta teo kategoorias 🦷💖 

Alates 2019. aastast olen Suukooli lektor. Suukool on üleriigiline projekt, mis tegeleb laste ja noorte hambahaiguste ennetusega, et Eestis kasvaksid tervete hammastega lapsed. 

Olen osalenud mitmetel suuhügieeni-teemalistel koolitustel Eestis, Leedus, Prantsusmaal, Tšehhis ja Šveitsis 📚

Hambaarst Estelle Miller

Aga miks ma siis ikkagi hambatarkusi jagama hakkasin? 🤭 

Kliinilises töös tundsin, et mitmed minu jaoks väga loogilised suutervisega seotud teemad on patsientide jaoks täiesti uued või on nad asjadest pealiskaudse seletamise tulemusel valesti aru saanud. Tundsin vajadust platvormi järgi, kuhu saan töös tekkinud teemad lihtsas vormis kirja panna. Nii saigi alguse Hambatarkuste leht, mida alustasin Instagramis 2022. aasta kevadel.

Hambatarkused on meedium, mille abil saan tõsta inimeste teadlikkust suutervise teemadel ning jagada nõuandeid suutervise parandamiseks. Kodulehel www.hambatarkused.ee saab osaleda veebiseminaridel, mis aitavad igal inimesel parandada oma teadmisi suutervisest ning seeläbi ka aidata kaasa tervemate hammaste hoidmisele nii endal kui oma lähedastel. Ennetades ning proaktiivselt tegutsedes saame ära hoida suu- ja hambahaiguseid, mille põhjused on seotud kehva suuhügieeniga ning mille ravimine on kulukas. 

Kui sul tekkis huvi, mõni mõte või soov koostööks, siis kirjuta mulle kontaktilehel oleva vormi kaudu või hambatarkused@gmail.com


Hambatarkused on igapäevatöö osa ka hambaravikabinetis 👩🏻‍⚕️ 

Suutervise-alase teadlikkuse tõstmine on saanud minu jaoks igapäevatöö lahutamatuks osaks hambaravikabinetis. Hambaarstina pean oluliseks õigete suuhügieeni-võtete ja harjumuste kujundamist nii lastele kui täiskasvanutele, sest oluliselt lihtsam on probleeme ennetada, kui pidevalt nende tagajärgedele lahendusi leida. Hambaravikabinetis paneb minu silmad kõige enam särama lastega ühise keele leidmine, sh varasema negatiivse hambaravikogemusega laste usalduse kasvatamine, hirmude ületamine ning koostöö loomine. Ravin hea meelega ka täiskasvanuid, teostan lihtsamaid kirurgilisi protseduure ning proteesimist. Juureravi ning keerulisemad kirurgilised protseduurid jätan teistele spetsialistidele.

Suutervise eest hoolt kandmine tundub imelihtne, me tegeleme ise kodus sellega ju iga päev. Suuhügieen on nagu suutervise vundament – kui vundament on kahtlase väärtusega, siis ka see, mis sinna peale on ehitatud, on kahtlase väärtusega. Suutervise puhul ei räägi me ainult naeratamisest, vaid suutervis mõjutab ka meie keha üldtervist. Igapäevase suuhügieeni hoidmise juures on väga palju nüansse, mis lõpptulemust mõjutavad. Sellepärast julgustan patsiente mitte keskenduma ainult probleemide lahendamisele, vaid tegelema ka nende probleemide põhjuste mõistmise ning sellele järgneva "vigade parandusega". Ennetades ning proaktiivselt tegutsedes saame ära hoida suu- ja hambahaiguseid, mille põhjused on seotud kehva suuhügieeniga ning mille ravimine on kulukas. 

❗️Hambatarkused ei kutsu üles teostama ebavajalikku hambaravi ning ei jaga personaalset meditsiinilist nõu. Meditsiiniliseks nõustamiseks tuleb pöörduda oma hambaarsti vastuvõtule.