Kas hambaravis kasutatav röntgendiagnostika on mulle ohutu?

Kiirgusdoosi iseloomustatakse suurusega efektiivdoos, mille ühikuks on millisiivert (mSv). Efektiivdoos võimaldab meil kirjeldada erinevaid doosi ekvivalente kehas konkreetse arvuna. 

Inimest ümbritseb kõikjal looduslik kiirgusfoon (kosmiline ja Maalt lähtuv kiirgus, toit, inimese keha). See on gammakiirgus ja sarnaneb röntgenkiirgusele. 

Sõltuvalt elupaigast varieeruvad looduslikust kiirgusfoonist saadavad individuaalsed doosid vahemikus 1...3 mSv aastas, mis annab globaalse keskmise aastase efektiivdoosi 2,4 mSv. 

Erinevad röntgen-uuringud annavad erinevaid kiirgusdoose. Kõige sagedamini tehakse hambaravis intraoraalseid (0,005 mSv) ja panoraamülesvõtteid (0,01 mSv). Panoraamülesvõte = OPTG.

Efektiivdoosid on omavahel võrreldavad. Siin ka mõned näited: 
  • Kogu keha kompuutertomograafiline uuring – 1000 mSv 
  • 2 tundi lennusõitu – 1 mSv 
  • 1 pakk sigarette päevas – 36 mSv aastas 
  • Kivimajas elamine – 7 mSv aastas 
  • Gaasikütte kasutamine – 9 mSv aastas 
  • Kraanivee joomine – 5 mSv aastas 
  • 10 banaani söömine – 0,1 mSv 

Kiirgusest põhjustatud vähirisk on madal, kuid iga röntgenuuring suurendab veidi riski. Sellepärast oeab doosi hoidma nii madalana kui see on võimalik ja piisav kvaliteetse diagnostilise kujutise saamiseks. 

Kiirgusest põhjustatud vähi tekkimise tõenäosus suureneb 5...6% iga 1000 mSv suuruse doosi kohta. Vähiriski suurenemine röntgen-uuringutest on üsna väike võrreldes loodusliku vähi riskiga, mille tõenäosus on vahemikus 14% ja 40%. 

Hambaravis kasutatav röntgendiagnostika annab patsiendile kiirgusdoosi, kuid röngenpildilt nähtav oluline info kaalub üles sellega kaasnevad riskid. Mitmeid hammastega seotud probleeme ei ole võimalik silmaga märgata, kuid röntgendiagnostika annab nende avastamiseks võimaluse. 

Pildi allikas: Freepik
Veebiseminaride visuaalid 2

Veebiseminar “Tervete hammaste saladused” on mõeldud inimesele, kes soovib parandada oma teadmisi suutervise teemadel ning soovib omandada korrektsed võtted igapäevaseks koduseks suuhügieeniks.

Tegemist on veebiseminari salvestusega, mis kestab ca kaks tundi. Juhised veebiseminarile ligi pääsemis…

Lisa ostukorvi
Hambasõbralik toitumine 6
Veebiseminar "Hambasõbralik toitumine" on mõeldud inimesele, kes soovib täiendada oma teadmisi suutervise teemadel ning soovib paremini mõista toitumise ning suutervise vahelisi seoseid.

Tegemist on 13.04.2024 toimunud veebiseminari salvestusega, seminar kestab 1 tund ja 50 minutit. Juhised järel…
Lisa ostukorvi
Igkaanepilt
Selleks, et suures jõuluootuses ei läheks hammaste eest hoolitsemine meelest ning hammaste hoidmisega seotud teadmiste pagas hoopis kasvaks, on hambaarst Estelle Miller ja illustraator Merle Laht pannud kokku advendikalendri, mis on mõeldud just lastele.

Hambatarkuste advendikalender koosneb 24 v…
Lisa ostukorvi
Eelmine
Kasutatud hambaniit viska prügikasti, mitte WC-potti
Järgmine
Kuidas tarbida magusat hambasõbralikumalt?