Kuidas mõjub minu lemmik maitsega vesi minu hammastele?

Kui on janu, siis joo võimalusel alati vett. Igal ajal joomiseks sobib ainult ilma lisanditeta gaseerimata puhas vesi.

Mitmesuguste lisanditega maitsestatud joogivesi ei sobi pidevaks joomiseks. 

Sidruniviiludega vesi on happeline ja nõrgestab hambaemaili. Kurgiviilude või marjadega maitsestatud vesi sisaldab vähesel määral looduslikke suhkruid, mis annavad energiat bakteritele ning suus tekib happerünnak. Sage happerünnak nõrgestab hambaemaili ning see aitab kaasa hambaaukude ehk kaariese tekkele. 

Gaseeritud ehk karboniseeritud jookides on süsihape, millest hamba kudede kahjustamiseks enamasti üksi ei piisa. Mõõdukal tarbimisel ei kahjusta ilma maitseta gaseeritud vesi hambaid. Lisatud maitse vähendab gaseeritud vee pH-d ning see muutub happelisemaks. Maitsega gaseeritud vee sage tarbimine võib kahjustada hambaemaili.

Hambaemaili kahjustumisele võivad viidata hammaste tundlikkuse suurenemine ja värvimuutused. Selliste kaebuste tekkimisel pea nõu oma hambaarstiga. Vajadusel tuleb gaseeritud jookide tarbimise harjumusi muuta.

Gaseeritud jookidesse lisatud suhkur aitab kaasa happerünnaku tekkimisele ning nende sage tarbimine soodustab kaariese teket. 

Kas see tähendab, et tervete hammaste hoidmiseks ei tohi neid jooke tarbida? Tohib küll. Tuleb lihtsalt silmas pidada seda, millal ning kui tihti me neid tarbime.

Nagu juba öeldud – kui on janu, siis joo võimalusel alati vett. Igal ajal joomiseks sobib ainult ilma lisanditeta gaseerimata puhas vesi. Teisi jooke tarbi toidukorra ajal või võimalikult harva, et hoida oma hambaid. Selleks, et hambad saaksid happerünnakust taastuda, tuleb iga toidukorra järel pidada vähemalt 3 tundi hambapausi. Iga lonks magusat jooki on hammaste jaoks toidukord. 

Pildi allikas: Freepik
Eelmine
Igemete veritsemise põhjuseks on liiga tugev harjamine – Fakt või müüt?
Järgmine
Miks on vaja puuduvad hambad asendada?