Laste hambaravi üldnarkoosis

Üldnarkoosis hambaravi on mõeldud neile, kes ei ole võimelised tavapärast hambaarsti vastuvõttu ühel või teisel põhjusel läbi tegema. Üldnarkoosiga hambaravi kasutamiseks on siiski ette nähtud kindlad põhjused ning kergekäeliselt sellesse protseduuri suhtuda ei tohi. Otsuse narkoosis hambaraviks võib teha nii perearst kui ka tavahambaarst, mitte lapsevanem. 

Peamised põhjused üldnarkoosis hambaraviks:
  • Suur hirm hambaravi ees, ülemäärane ärevus, puudub koostöövalmidus (eriti lastel) 
  • Soov ravida või eemaldada palju hambaid ühel visiidil 
  • Füüsiline või vaimne puue, raske ülddiagnoos 
  • Okserefleks, mille tõttu ei ole võimalik kabinetis hambaravi teostada 
  • Allergia kohaliku tuimastuse vastu 
  • Eelnev negatiivne kogemus 

Üldnarkoosis hambaravi on kõige viimane meede ning eelnevalt tuleb proovida korduvalt ravi läbi viia kabinetis ravitoolis, vajadusel külastades ka erinevaid hambaarste lapsega usaldusliku suhte loomiseks. Üldnarkoosi ehk üldanesteesia korral pannakse patsient hambaravi-protseduuride ajaks magama. Üldnarkoosi viib läbi anestesioloog. Hambaravi teostab hambaarst. 

Enne protseduuri peab laps harjuma mõttega hambaravist, mis toimub magades. Rääkige lapsele kodus, mis teda haiglas ees ootab. Eelmise päeva õhtul võib normaalselt süüa-juua, kuid narkoosipäeva hommikul süüa ega juua ei tohi. Kui lapsele on määratud igapäevaseid ravimeid, siis andke hommikused ravimid lapsele kodus väga vähese hulga veega. 

Narkoosi ei saa teha, kui laps on söönud või joonud vähem kui 6 tundi tagasi või kui laps on haige (köha, nohu, palavik). Laps peab olema olnud terve viimased kaks nädalat. Hambaravi ajal rahulikult magamiseks pannakse lapsele käe peale „uneliblikas" (veenikanüul). Selle paigaldamise hetk on pisut valulik. Lapsele eelnevalt toimuvat seletades võib võrdluseks tuua suvist sääsehammustust. 

Narkoosist ärkamine on igal lapsel erinev - ärge püüdke teda äratada, kui ta tahab magada ja rahulikult olla. Kui laps on virgunud ja küsib süüa-juua, võimaldage talle see. Esimesed ampsud ja lonksud peavad olema väga väikesed. Narkoosijärgselt võib esineda iiveldust ja äsjasöödud toidu välja oksendamist. 

Kui hambaravi piirdus vaid täidiste asetamisega, siis närimisega probleeme ei ole. Pärast hammaste eemaldamist võivad suus olevad haavad olla valulikud ning tundlikud kuumale, hapule, soolasele ja tahkele toidule. Pärast narkoosis hambaravi on tähtis last hambaravikabinetiga uuesti harjutama hakata, et tekiks usaldussuhe hambaarstiga ning tulevikus saaks vajadusel ravi teostada juba hambaravikabinetis. 

Tervisekassa lepingupartnerite juures on kuni 19-aastastele üldnarkoosis hambaravi tasuta, lisandub vaid visiiditasu 5 eurot. Üldnarkoosis täiskasvanute hambaravi hind sõltub vajaliku ravi mahust ja üldanesteesia kestusest. 

Pildi allikas: Freepik 
Eelmine
Miks piimahambad vahel uue hamba eest ära ei tule?
Järgmine
Miks meil on tarkusehambad ning miks nende suhu lõikumine on nii vaevarikas?