Mida peaksin teadma hammaste valgendamise kohta?

Hammaste valgendamine on väga populaarne esteetiline protseduur ning selle kohta on võimalik leida palju erinevat infot. 

Selleks, et hammaste valgendamine oleks edukas, peame mõistma, millisest pigmenteerumisest soovime lahti saada. Pigment võib olla hambasisene või hambaväline ning sellest sõltub ka valgendamise meetod, et tulemus oleks edukas. Pigmendi asukohta oskab hinnata hambaarst, samuti oskab ta soovitada valgendamise meetodeid, mis sellise pigmenteerumise eemaldamiseks võiksid sobida. 

Pigmenteerumisel on erinevaid põhjuseid, näiteks hammaste arenguperioodil antibiootikumide kasutamine või liigne kokkupuude fluoriidiga, suitsetamine, kohvi või tugeva pigmendiga värvitud toitude tarbimine. 

Hammaste valgendamise protseduurid jagunevad kaheks: 
  • Protseduurid, mida saad ise teha kodus 
  • Protseduurid, mida saab viia läbi hambaarst hambaravikabinetis 
Hambaid valgendavad tooted kas proovivad hambalt pigmenti eemaldada või hambale kinnitunud pigmenti heledamaks valgendada.

Kodus kasutamiseks mõeldud valgendavad hambapastad võivad sisaldada näiteks peroksiide, mis lahustavad hamba pinnal olevat pigmenti. Peroksiidid võivad liigsel või valel kasutamisel põhjustada nii hammaste kui igemete tundlikkust. Sellisel juhul tuleb kindlasti pidada nõua hambaarstiga. 

Kodus kasutamiseks mõeldud valgendavad hambapastad võivad sisaldada ka näiteks soodat või sütt. Sellised hambapastad on abrasiivsed ja hõõruvad mehaaniliselt hamba pinda puhtamaks. 

Meeles tuleb pidada seda, et hambaemail ei koosne rakkudest, mis suudavad ennast taastada. Kui sellist hambapastat kasutada liiga tihti või pika perioodi jooksul, siis võime selle tulemusel hoopis hambaemaili kahjustada. 

Valgendav hambapasta võiks kindlasti sisaldada fluoriidi, et hambaemaili tugevdada. 

Kodus kasutamiseks mõeldud hambavalgenduskomplektid võivad sisaldada ka valgendavaid ribasid või geeli, mida tuleb kasutada hammastel koos kapede ja spetsiaalse lambiga. Sellised komplektid on lubatud kodus kasutamiseks, sest toimeainete protsent on tootes väike. Sellest tingituna peab tulemuse saavutamiseks toodet kasutama ka pikema ajaperioodi jooksul (nt iga päev mitme nädala jooksul). 

Kõige kiiremad valgendamise tulemused on võimalik saavutada hambaravikabinetis koostöös hambaarstiga. 

Hammaste valgendamine võib ajutiselt muuda hambaid ja igemeid tundlikumaks. Valgendamine võib kahjustada hambaemaili, kui valgendamiseks mõeldud tooteid kasutada sagedamini, kui on toote juhistes kirjeldatud. 

Meeles tuleb pidada ka seda, et hammastele asetatud täidised, laminaadid või kroonid ei muutu valgemaks. 

Ühtlase tulemuse saavutamiseks soovitatakse enne valgendamist hambaid puhastada hambaarsti juures soodapesu meetodiga. 

Ning pea meeles – tegelikult peetakse hamba loomulikuks värviks seda valget tooni, mis toonis on su silmamuna. Kõik, mis jääb silmamuna-valgest heledam, näeb välja kunstlik. 

Pildi allikas: Freepik
Eelmine
Hambad ei ole tööriist pakendite avamiseks
Järgmine
Miks peaksin valima fluoriidiga hambapasta?