Seeninfektsioonid suus

Candida albicans on pärmseen, mida esineb terve inimese nahal, suus, seedetraktis ja välistel suguelunditel.

Kandidiaas (ehk kandidoos, soor) on pärmseente liigse vohamise tulemusel tekkiv seisund, mis võib haarata nahka, küüsi, suud, söögitoru, sooletrakti või väliseid suguelundeid. 

Candida albicansi esineb suuõõnes ilma sümptomiteta umbes ühel inimesel kolmest. Kliiniliselt algab seeninfektsioon siis, kui organismi vastupanuvõime langeb ja bakterite ning seente vaheline tasakaal häirub. Seega, seeninfektsioon on kudede vastupanuvõime languse või organismi üldseisundi halvenemise märgiks. 

Candida albicansi vohamist suus soodustavad diabeet, hormoonravi, halvasti sobivad hambaproteesid, suitsetamine ning vähene süljeeritus. Suu kandidiaas põhjustab paha maitset suus, iseloomulikud on ka valge katuga kaetud keel, limaskestade kipitus, punetus ning põletav tunne suus. Candida albicans võib põhjustada ka haavandit suunurgas. 

Suu kandidiaasi ravi määrab arst. Raviks on kasutusel seentevastase toimega suuveed, suus lahustuvad tabletid, ka suu limaskestale määritavad kreemid. Vajadusel võetakse ka tablette. 

Pildi allikas: Freepik
Eelmine
Kas halvad hambad on pärilikud?
Järgmine
Mida kujutab endast soodapesu/pärlipesu?