Adenoid ja mandlid

Adenoid on lümfikoe kogum, mis paikneb nina taga asetsevas ninaneelus, sellest tuleb ka tema teine nimi – ninaneelumandel. Adenoid on oluline organismi kaitsesüsteemi osa, tundes ära hingamisteede kaudu sisenenud haigustekitajad ning käivitades immuunsüsteemi vastuse. 

Kuni 7. eluaastani võib lastel esineda adenoidi suurenemist, mis tavaliselt taandub iseeneslikult puberteediea lõpus. Täiskasvanutel esineb adenoidi suurenemist harva. Suurenenud adenoid võib põhjustada kaebuseid ning vajada eemaldamist.

Suurenenud adenoidi korral on lapsel ninahingamine takistatud ning selle tõttu suu pidevalt lahti (suuhingamine). Iseloomulikud on öine norskamine, pikaajaline ravile halvasti alluv nohu, keskkõrvapõletikud, aga ka uneapnoe.

Suuhingamine mõjutab omakorda hambumuse kujunemist ning suurendab kaariese tekke riski. Suuhingamisel muutub keele asend, mis aitab kaasa ülemise hambakaare kitsenemisele ja hammaste ruumipuudusele.

Kurgumandlid ehk tonsillid asuvad suuõõne ja neelu piiril ning ka nende ülesandeks on organismi kaitsmine. Kurgumandlite ägedat põletikku võib esineda igas vanuses.

Kui lapsel esineb sageli kurgumandlite põletikku või nende suurenemisest tingitud öiseid hingamisraskuseid, siis võidakse mandlid eemaldada adenoididega samal ajal. Adenoidi ja kurgumandlite põletik võivad esineda ka samal ajal, seda nimetatakse adenotonsilliidiks. 

Pildi allikas: Freepik 
Veebiseminaride visuaalid 2

Veebiseminar “Tervete hammaste saladused” on mõeldud inimesele, kes soovib parandada oma teadmisi suutervise teemadel ning soovib omandada korrektsed võtted igapäevaseks koduseks suuhügieeniks.

Tegemist on veebiseminari salvestusega, mis kestab ca kaks tundi. Juhised veebiseminarile ligi pääsemis…

Lisa ostukorvi
Hambasõbralik toitumine 6
Veebiseminar "Hambasõbralik toitumine" on mõeldud inimesele, kes soovib täiendada oma teadmisi suutervise teemadel ning soovib paremini mõista toitumise ning suutervise vahelisi seoseid.

Tegemist on 13.04.2024 toimunud veebiseminari salvestusega, seminar kestab 1 tund ja 50 minutit. Juhised järel…
Lisa ostukorvi
Igkaanepilt
Selleks, et suures jõuluootuses ei läheks hammaste eest hoolitsemine meelest ning hammaste hoidmisega seotud teadmiste pagas hoopis kasvaks, on hambaarst Estelle Miller ja illustraator Merle Laht pannud kokku advendikalendri, mis on mõeldud just lastele.

Hambatarkuste advendikalender koosneb 24 v…
Lisa ostukorvi
Eelmine
Ära jäta oma igemeid unarusse
Järgmine
Kas söega hambapasta on hammastele ohutu?