Kas söega hambapasta on hammastele ohutu?

Söega hambapastad on muutunud väga populaarseks, lubades valgemat naeratust ning looduslikumat hammaste puhastamist. Kas need on hammastele ohutud?

Söega hambapastad sisaldavad peeneks pulbriks jahvatatud aktiivsütt, mis on abrasiivne ning aitab hammaste pinnalt maha hõõruda pindmised plekid – nii jääbki mulje, et hambad on valgemad.

See sama abrasiivsus võib pikemaajalisel kasutamisel kulutada hambaemaili ning suurendada hammaste tundlikkust. Ära kulutatud hambaemail ei taastu ning kaebuste tekkimisel põhjustab hilisemat soovimatut ravivajadust hambaarsti juures. 

Abrasiivsete ainetega meelevaldselt hammaste puhastamine võib viia hoopis hammaste kollasemaks muutumiseni.

Kui hambaemail hammaste pinnalt liiga abrasiivsete ainetega puhastades “maha pesta”, siis paljastub hamba järgmine kiht dentiin, mis ongi kollakas.

Tihti puudub söega hambapastades ka fluoriid, mis aitab hambaemaili tugevdada.

Fluoriidil on kaariest ennetav toime ning selle sisaldus on märgitud hambapasta pakendile. Laste hambapasta võiks sisaldada 1000 ppm fluoriidi, täiskasvanute hambapasta 1000...1500 ppm fluoriidi.

Söega hambapastad lubavad tihti “nähtavalt valgemaid hambaid”, “eemaldada plekid”, “valgendada õrnalt” ning et nad on ka “ohutud hambaemailile” – sellistest väidetest olenemata tasub söega hambapastadesse suhtuda ettevaatusega, sest kliinilisi ja laboratoorseid uuringuid nende uurimiseks on tehtud vähe.

Tõestatud ei ole ka söega hambapastade bakterite- ning seentevastased omadused, samuti võime eemaldada kehast toksiine.

Ilma piisavate teaduslike uuringuteta peab selliste toodete kasutamisesse suhtuma ettevaatusega – tuleks vältida nende igapäevast kasutamist ning kasutada vaheldumisi fluoriidi sisaldava pastaga.


Pildi allikas: Freepik
Veebiseminaride visuaalid 2

Veebiseminar “Tervete hammaste saladused” on mõeldud inimesele, kes soovib parandada oma teadmisi suutervise teemadel ning soovib omandada korrektsed võtted igapäevaseks koduseks suuhügieeniks.

Tegemist on veebiseminari salvestusega, mis kestab ca kaks tundi. Juhised veebiseminarile ligi pääsemis…

Lisa ostukorvi
Hambasõbralik toitumine 6
Veebiseminar "Hambasõbralik toitumine" on mõeldud inimesele, kes soovib täiendada oma teadmisi suutervise teemadel ning soovib paremini mõista toitumise ning suutervise vahelisi seoseid.

Tegemist on 13.04.2024 toimunud veebiseminari salvestusega, seminar kestab 1 tund ja 50 minutit. Juhised järel…
Lisa ostukorvi
Igkaanepilt
Selleks, et suures jõuluootuses ei läheks hammaste eest hoolitsemine meelest ning hammaste hoidmisega seotud teadmiste pagas hoopis kasvaks, on hambaarst Estelle Miller ja illustraator Merle Laht pannud kokku advendikalendri, mis on mõeldud just lastele.

Hambatarkuste advendikalender koosneb 24 v…
Lisa ostukorvi
Eelmine
Adenoid ja mandlid
Järgmine
Miks tuleb suust paha lõhna ning mida selle vastu teha saab?