Kas hambaravi raseduse ajal on tervisele ohutu?

Rasedus ei ole hammaste ravimisel vastunäidustuseks. Ema hambavalu ning põletikulised protsessid suus on lapsele kahjulikumad, kui vajalik raviprotseduur. 

Levinud on arvamus, et raseduse ajal naise hambad lagunevad. Enamasti on põhjus hoopis selles, et enne rasedust on hambad jäänud ravimata ning raseduse ajal hambaarstile pöördudes tulevad välja vanad probleemid, millel puudub seos rasedusega. 

Hambaarsti tuleb rasedusest kindlasti teavitada, et oleks võimalik hinnata sinu suutervise olukorda ning panna paika parim raviplaan.

Raseduse ajal on parim aeg hambaraviks II trimestril, kui riskid lootele on minimaalsed, tulevasel emal ei ole probleeme iiveldusega ning lamav asend ei ole veel liialt ebamugav.

Esimesel trimestril võiks hambaarsti juures piirduda hammaste kontrolli ja puhastamise, hügieenivõtete õppimise ning esmaabi protseduuridega.

Raseduse I trimestril on soovituslik tuimastust vältida kõrge katkemisohuga raseduse puhul.

Raseduse viimasel trimestril on soovituslik tuimastust vältida naistel, kellel on kõrge enneaegse sünnituse risk. 

Vajadusel võib teha väikseid röntgenülesvõtteid, nende kiirgusdoos on väga väike. Kõhupiirkonda saab hajuskiirguse eest röntgenülesvõtet tehes kaitsta vastava kaitsepõllega.

Edasi tasub lükata protseduure, mis ei ole raseduse ajal vältimatud, näiteks hammaste valgendamine, esteetiline hambaravi, plaaniline hammaste eemaldamine (nt tarkusehambad) ning implantaatide asetamine.

Pildi allikas: Freepik
Eelmine
5 asja, mida paljud suuhügieeni kohta ei tea
Järgmine
Probleemid alalõualiigestega