Ibuprofeeni ja paratsetamooli võib pidada kõige populaarsemateks ravimiteks valu ja palaviku vastu võitlemisel. Mõlemad on ravimid, millel võivad olla kõrvaltoimed, mistõttu tuleb neid tarvitada mõõdukalt ja vastaval näidustusel.
See tähendab, et kui inimene võtab ibuprofeeni peavalule, siis ei pea palaviku alandamiseks tarvitama eraldi paratsetamooli, kuna ibuprofeen langetab seda sama hästi.
Sageli võib tekkida valearusaam, nagu oleks 500 mg paratsetamooli kangem 400 mg ibuprofeenist. 400 mg ibuprofeeni võrdub 1000 mg paratsetamooliga. Seega pole 500 mg paratsetamooli kangem kui 400 mg ibuprofeeni.
Paratsetamooli peamine erinevus võrreldes ibuprofeeniga peitub selles, et paratsetamoolil ei ole põletikuvastast toimet – ta on vaid valuvaigisti ja palavikualandaja.
Paratsetamooli peaksid valuvaigistina eelistama:
- Eakamad inimesed
- Inimesed, kes kasutavad vererõhuravimeid, südameravimeid või verevedeldajaid
- Inimesed, kellel on diabeet või kõrgvererõhutõbi
- Rasedad ja imetavad emad
- Inimesed, kellel esineb mao ülehappesusega seotud haiguseid nagu kõrvetised või haavandid
Nagu paljude teiste ravimitega, ei sobi ka paratsetamool kõigile. Paratsetamool ei sobi maksahaigetele ja alkoholi kuritarvitajatele, sest ületades koguse 4 grammi ööpäevas (8 x 500 mg tabletti) on maksakahjustuse risk väga suur. Maksakahjustusega inimestel on tervete inimestega võrreldes suurem oht paratsetamooli üleannustamiseks.
Ibuprofeeni peaksid valuvaigistina eelistama:
- Nooremad inimesed, kellel ei ole kaasuvaid haiguseid ega keerukaid raviskeeme
- Kui jäsemete valu on tekkinud trauma tagajärjel, näiteks liigeste ja lihaste rebestused, nihestused jne
- Kui valu on tekkinud põletikust ja/või tursest, aga ka lihasvalu
- Kui tegu on närvivaluga nagu peavalud, hamba- ja seljavalud
- Lastel hammaste tulekuga kaasneva valu ja igemete turse korral (siirupi kujul)
Nagu paljude teiste ravimitega, ei sobi ka ibuprofeen kõigile. Ibuprofeen vedeldab verd, sellepärast ei sobi see maohaavandite korral, raseduse 3. trimestri ajal ning kõrgvererõhutõve ja südamehaiguste esinemise korral, kuna vähendab vererõhuravimi toimet ja võib suurendada teatud südameravimite toksilisust. Ibuprofeen ei sobi ka diabeetikutele, sest muudab veresuhkru taset.
Kas paratsetamooli ja ibuprofeeni võib ka samal ajal võtta? Paratsetamooli ja ibuprofeeni võib võtta erandkorras ka koos, sest nende toimemehhanism on erinev. Erandkorraks loetakse väga kõrget palavikku, mis ei allu ühele toimeainele, kui seda on võetud juba maksimaalses annuses. Selle erandkorras tarvitamise korral peab kahe annuse vahe olema pikem ehk umbes 8 tundi.
Vajadusel küsi õige annuse kohta oma apteekrilt või arstilt. Apteeker saab alati õige ravimi ja selle dooside valimisel aidata.
Pildi allikas:
Freepik