Kas ja millist suuvett peaksin kasutama?

Suuvesi ei ole mingi "imeasi" – suuvee kasutamine ei asenda igapäevast suuhügieeni hammaste pesemise ning hambavahede puhastamise näol.

Kõige olulisemad võtmepunktid selle teema juures:
✨ Suuveed jagunevad kaheks – kosmeetilised ja terapeutilised
✨ Terapeutilised suuveed on Eestis apteekides käsimüügis
✨ Terapeutilised suuveed võivad aidata kontrolli alla saada või vähendada hambakattu, igemepõletikku, halba hingeõhku ning kaariest
✨ Alla 6-aastased lapsed ei peaks suuvett kasutama, sest võivad kogemata seda suuremas koguses alla neelata (kasutada võib juhul, kui hambaarst on soovitanud suuvett kasutada)

Kõige olulisem on mõista, et suuvee kasutamine ei asenda igapäevast suuhügieeni hammaste pesemise ning hambavahede puhastamise näol. Mõne inimese jaoks võib suuvesi olla hea abivahend veel parema suuhügieeni saavutamiseks. Suuvee eeliseks on see, et see pääseb suus kohtadesse, kuhu hambaharjaga võib olla raske pääseda. See, kas suuvett peaks kasutama enne või pärast hammaste pesemist, sõltub konkreetse suuvee koostisest. Kui hammaste puhastamiseks kasutatakse hambapesupulbrit, mis sisaldab näiteks kaltsiumhüdroksiidi või alumiiniumhüdroksiidi, siis võivad fluoriidi-ioonid nendega moodustada ühendid, mis vähendab omakorda fluoriidi toimet. Sellises olukorras on soovitatav hammaste pesemise ja suuveega loputamise vahel hambaid ohtra veega loputada.

Suuvett ei soovitata alla 6-aastastele lastele (va juhul, kui hambaarst on soovitanud vastupidist), sest lastel võivad neelamise refleksid olla veel täielikult välja arenemata, mille tulemusel laps võib kogemata suuvee alla neelata. Suures koguses suuvee alla neelamine võib põhjustada ebameeldivaid sümptomeid nagu iiveldamine, oksendamine, mürgistus või joove (osad suuveed sisaldavad alkoholi). Täpsemate kasutusjuhiste ja ettevaatusabinõudega tutvumiseks loe enne infot suuvee pakendilt.

Suuveed jagunevad kaheks – kosmeetilised ja terapeutilised. Kosmeetilised suuveed võivad ajutise lahendusena aidata halva hingeõhu vastu ning tekitavad suus hea maitse. Kui suuvees sisalduvad ained ei mõju halba hingeõhku põhjustavate bakterite elutegevusele, siis võib seda suuvett pidada kosmeetiliseks. Terapeutilised suuveed sisaldavad aktiivseid koostisosi, mis aitavad kontrolli alla saada või vähendada halba hingeõhku, igemepõletikku, hambakattu ja kaariest.
Mõned näited aktiivsetest koostisosadest, mida kasutatakse suuvetes:
✨ Tsetüülpüridiinkloriid (CPC) – aitab vähendada halba hingeõhku.
✨ Kloorheksidiin (CHX) – aitab kontrolli alla saada hambakatu ning igemepõletiku.
✨ Eeterlikud õlid – aitavad kontrolli alla saada hambakatu ning igemepõletiku.
✨ Fluoriid – aitab ennetada kaariese teket.
✨ Peroksiidid –  kasutatakse valgendavates suuvetes.

Lõpetuseks kõige tähtsam üks kord veel – suuvee kasutamine ei asenda igapäevast suuhügieeni hammaste pesemise ning hambavahede puhastamise näol. 

Pildi allikas: Freepik
Eelmine
Hüdroksüapatiit – mis see on ning miks seda hambapasta sisse pannakse?
Järgmine
Kuidas hakata rohkem naeratama?