Miks küsib hambaarst minu allergiate kohta?

Hambaarsti tuleb alati teavitada allergiatest, kaasuvatest haigustest, hetkel võetavatest ravimitest ning varasemalt ravi käigus või ravimite tarvitamisel tekkinud kahtlastest sümptomitest. Allergilisi reaktsioone ei tohi alahinnata, sest on oht anafülaksiaks. Anafülaksia on eluohtlik ja kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini ning mille tagajärjel võivad tekkida pöördumatud kahjustused organismis. 

Hambaarst võib kasutada töös latekskindaid (või muid lateksit sisaldavaid töövahendeid) ning lateksiallergia korral tuleb nende kasutamist vältida. Lateksiallergia puhul võivad väljenduda näiteks lööve, sügelus, aevastamine, nohu. Allergia kujuneb tavaliselt välja paljude kokkupuudete järel ning avaldub mõne minuti jooksul lateksiga kokku puutumisel. Lateksiallergia mõjutab umbes 1% elanikkonnast.  

Penitsilliin on antibiootikum, mida kasutatakse hambaravis ning mis võib põhjustada allergiat. Sümptomid võivad ilmneda tunni, tundide, ööpäeva(de) kuni nädalate möödudes ravimi tarbimisest. Levinumad penitsilliiniallergia sümptomid on naha punetus, sügelemine, palavik, paistetus, tilkuv nina, sügelevad ja vesised silmad. Penitsilliiniallergia mõjutab umbes 1% elanikkonnast. 

Hambaravis (nt ortodontias) võib olla kasutusel niklisisaldusega metallisulameid, mille korral võib tekkida reaktsioon inimesel, kellel on nikliallergia. Lisaks niklile võivad allergiat põhjustada ka vask ja kroom. Teiste metallide poolt põhjustatud allergia on pigem harv. Metalliallergia tekitab allergilist dermatiiti (punetus, sügelus, villid). Nikliallergia mõjutab umbes 10% elanikkonnast. 

Pildi allikas: Freepik 

Veebiseminaride visuaalid 2

Veebiseminar “Tervete hammaste saladused” on mõeldud inimesele, kes soovib parandada oma teadmisi suutervise teemadel ning soovib omandada korrektsed võtted igapäevaseks koduseks suuhügieeniks.

Tegemist on veebiseminari salvestusega, mis kestab ca kaks tundi. Juhised veebiseminarile ligi pääsemis…

Lisa ostukorvi
Hambasõbralik toitumine 6
Veebiseminar "Hambasõbralik toitumine" on mõeldud inimesele, kes soovib täiendada oma teadmisi suutervise teemadel ning soovib paremini mõista toitumise ning suutervise vahelisi seoseid.

Tegemist on 13.04.2024 toimunud veebiseminari salvestusega, seminar kestab 1 tund ja 50 minutit. Juhised järel…
Lisa ostukorvi
Igkaanepilt
Selleks, et suures jõuluootuses ei läheks hammaste eest hoolitsemine meelest ning hammaste hoidmisega seotud teadmiste pagas hoopis kasvaks, on hambaarst Estelle Miller ja illustraator Merle Laht pannud kokku advendikalendri, mis on mõeldud just lastele.

Hambatarkuste advendikalender koosneb 24 v…
Lisa ostukorvi
Eelmine
Mis on ksülitool? Kuidas saan seda oma hammaste heaks kasutada?
Järgmine
Kas hambahari tuleb hammaste pesemiseks teha veega märjaks?