Miks hakkab mõni inimene jäljendi võtmise ajal öökima?

Võibolla on hambaarst või ortodont sulle öelnud, et mõne protseduuri teostamiseks on vaja võtta hammastest jäljendid. 

Jäljendi võtmisel kasutatakse hambakaare-kujulist lusikat, millele pannakse hambapasta-taoline mass. Koos massiga pannakse lusikas mõneks minutiks suhu, mass muutub tahkeks ning massi sisse jääb hammastest ja teistest suu osadest “jälg”. 

See “jälg” ehk jäljend saadetakse hambalaborisse, kus valatakse sinu hammastest kipsmudel ning tehakse valmis ka see, mille hambaarst või ortodont sinu jaoks hambalaborist tellis. Hambalaboris töötavad hambatehnikud. Jäljendeid võetakse näiteks siis, kui on vaja valmistada öökape või mõni muu kape, kui on vaja valmistada proteesitöö nagu näiteks kroonid, laminaadid, suust eemaldatavad proteesid. 

Jäljendi võtmine võib olla ebamugav, aga ei tohiks kunagi põhjustada valu. Kui sul tekib kergesti okserefleks või öökimine näiteks hambaarsti juures imuritorude kasutamisel (need, mis imevad suust sülge ja vett), siis võib ka jäljendi võtmine olla sinu jaoks pisut ebameeldiv kogemus. Kindlasti anna sellest hambaarstile märku, et ta teaks sinu olukorraga arvestada ning sind juhendada. 

Öökimine ja okserefleks on keha loomulikud reaktsioonid, mille eesmärk on hoida ära võõrkehade sattumine ülemistesse hingamisteedesse. Kui keha tunneb, et suus on miski, mis ei ole õhk, siis võivad lihased kontrollimatult kokku tõmmata, et viia seda miskit hingamisteedest kaugemale. Mõned nipid võivad aidata öökimist ja okserefleksi ära hoida või neid leevendada. 

Mida saad ise ära teha?
  • Hinga ainult läbi nina
  • Ära karda seda, et sülge voolab suust välja (sinu hambaarst on juba kõike näinud!), sülje alla neelamise asemel lase sellel suust välja voolata, see vähendab okserefleksi
  • Vii oma mõtted mujale, kasuta näiteks stressipalli või mõtle peas oma lemmiklaulu sõnadele
Kuidas hambaarst saab sind veel aidata?
  • Jutustamine – aitab viia patsiendi mõtted protseduurilt mujale
  • Jäljendi võtmine istuli asendis, mitte pikali
  • Jäljendi võtmine skänneriga, mitte massiga
Pildi allikas: Freepik
Eelmine
Millal peaksin kasutama närimiskummi?
Järgmine
5 asja, mida paljud suuhügieeni kohta ei tea