Põletava suu sündroom

Põletava suu sündroom (burning mouth syndrome) on suusisene põletustunne, millel ei ole enamasti muud meditsiinilist põhjust, see võib olla nö iseenesest tekkinud. 

Seda põletustunnet võib tunda keelel, igemetel, huultel, põskede siseküljel, suulaes või suurel osal kogu suust. Põletustunne võib olla väga tugev, justkui oleks suu kõrvetatud väga kuuma joogiga.

Seda esineb sagedamini keskealistel ja vanematel naistel, suitsetajatel, esinemine on spontaanne ning sümptomid varieeruvad.

Lisaks põletustundele võivad kaasneda ka suukuivus, maitsetundlikkuse muutused, valu ning ebamugavustunne.

Kui põletustunne on mingi muu haiguse sümptom, siis tuleb tegeleda ka selle haiguse raviga (nt raua või B-grupi vitamiinide puudus, seeninfektsioon, diabeet, refluks). Kui põletustunne tekib ravimi kõrvaltoimena, tuleb seda vahetada.

Põletava suu sündroom võib põhjustada raskusi söömisel ja uinumisel, mis võivad viia ärevuse või depressiooni tekkimiseni.

Sageli on põletava suu sündroomi põhjus teadmata ning ravi keskendub sümptomite leevendamisele. Lisaks sellele tuleb kõrvaldada ka põletustunnet tekitavad faktorid, nt alkohol, vürtsikad toidud ning happelised joogid.

Ravivõimaluste hulka võivad kuuluda näiteks süljeasendajad, spetsiifilised suuloputus-vedelikud, lidokaiiniga preparaadid, antidepressandid, närvivalu blokeerivad ravimid, aga ka kognitiivne käitumisteraapia kroonilise valuga toime tulemiseks.


Pildi allikas: Freepik
Veebiseminaride visuaalid 2

Veebiseminar “Tervete hammaste saladused” on mõeldud inimesele, kes soovib parandada oma teadmisi suutervise teemadel ning soovib omandada korrektsed võtted igapäevaseks koduseks suuhügieeniks.

Tegemist on veebiseminari salvestusega, mis kestab ca kaks tundi. Juhised veebiseminarile ligi pääsemis…

Lisa ostukorvi
Hambasõbralik toitumine 6
Veebiseminar "Hambasõbralik toitumine" on mõeldud inimesele, kes soovib täiendada oma teadmisi suutervise teemadel ning soovib paremini mõista toitumise ning suutervise vahelisi seoseid.

Tegemist on 13.04.2024 toimunud veebiseminari salvestusega, seminar kestab 1 tund ja 50 minutit. Juhised järel…
Lisa ostukorvi
Igkaanepilt
Selleks, et suures jõuluootuses ei läheks hammaste eest hoolitsemine meelest ning hammaste hoidmisega seotud teadmiste pagas hoopis kasvaks, on hambaarst Estelle Miller ja illustraator Merle Laht pannud kokku advendikalendri, mis on mõeldud just lastele.

Hambatarkuste advendikalender koosneb 24 v…
Lisa ostukorvi
Eelmine
Kas hambahari tuleb teha enne hambapesu märjaks?
Järgmine
Ära jäta oma igemeid unarusse