Hambatarkuste blogist leiad suutervise-teemalist lugemist. Selleks, et blogipostituste vahel paremini orienteeruda, võid kasutada märksõnu, mille leiad altpoolt, või siis otsingumootorit, mille leiad lehe paremal üleval nurgas. 

Põletava suu sündroom

Põletava suu sündroom (burning mouth syndrome) on suusisene põletustunne, millel ei ole enamasti muud meditsiinilist põhjust, see võib olla nö iseenesest tekkinud. 

Seda põletustunnet võib tunda keelel, igemetel, huultel, põskede siseküljel, suulaes või suurel osal kogu suust. Põletustunne võib olla väga tugev, justkui oleks suu kõrvetatud väga kuuma joogiga.

Seda esineb sagedamini keskealistel ja vanematel naistel, suitsetajatel, esinemine on spontaanne ning sümptomid varieeruvad.

Lisaks põletustundele võivad kaasneda ka suukuivus, maitsetundlikkuse muutused, valu ning ebamugavustunne.

Kui põletustunne on mingi muu haiguse sümptom, siis tuleb tegeleda ka selle haiguse raviga (nt raua või B-grupi vitamiinide puudus, seeninfektsioon, diabeet, refluks). Kui põletustunne tekib ravimi kõrvaltoimena, tuleb seda vahetada.

Põletava suu sündroom võib põhjustada raskusi söömisel ja uinumisel, mis võivad viia ärevuse või depressiooni tekkimiseni.

Sageli on põletava suu sündroomi põhjus teadmata ning ravi keskendub sümptomite leevendamisele. Lisaks sellele tuleb kõrvaldada ka põletustunnet tekitavad faktorid, nt alkohol, vürtsikad toidud ning happelised joogid.

Ravivõimaluste hulka võivad kuuluda näiteks süljeasendajad, spetsiifilised suuloputus-vedelikud, lidokaiiniga preparaadid, antidepressandid, närvivalu blokeerivad ravimid, aga ka kognitiivne käitumisteraapia kroonilise valuga toime tulemiseks.


Pildi allikas: Freepik
Loe lisaks