Hambatarkuste blogist leiad suutervise-teemalist lugemist. Selleks, et blogipostituste vahel paremini orienteeruda, võid kasutada märksõnu, mille leiad altpoolt, või siis otsingumootorit, mille leiad lehe paremal üleval nurgas. 

Aftid suuõõnes – mis need on?

Aftid avalduvad tavaliselt valge laiguna suuõõne limaskestas ja võivad olla väga valulikud. 

Aftid võivad olla ümmarguse või ovaalse kujuga ja tekkida peaaegu kõikjal suuõõnes – huulte sisepinnal, suulael või keelel ja selle ümbruses. 

Aftid tekivad tüüpiliselt punetava alana. Seejärel muutuvad need haavanditeks, mis on kaetud helehalli katuga ja mida ümbritseb punetav ala. 

Paranemise aeg võib ulatuda mõnest päevast mitme nädalani ning haavandiepisoodide vaheline aeg võib varieeruda päevadest kuni kuudeni. 

Tavaliselt püsivad aftid 4...7 päeva ja korduvad 2...6 korda aastas. 

Aftide põhjus on teadmata. 


Aftide tekkeks võib olla geneetiline eelsoodumus, samuti võib põhjus olla seotud suusisese traumaga (nt hambaravi, murdunud hamba terav pind, liiga tugev hammaste harjamine). Mitmed aftide tekke riskitegurid on seotud stressiga. 

Aftide põhilised sümptomid on põletustunne, kipitus ja valu suus, mis sageli süvenevad rääkimise, söömise ja joomise ajal (eriti kuuma või vürtsika toidu ja happeliste jookide puhul). Seda põhjustavad suuõõnes paiknevad tundlikud närvilõpmed. Tavaliselt on need limaskesta all hästi kaitstud, kuid aftide korral puutuvad need otseselt kokku ärritajaga. 

Valu suus on kõige tugevam haavandi moodustumisele vahetult järgnevate päevade jooksul ja see väheneb haavandi paranedes. 

Kui aftid püsivad üle kümne päeva või haaravad suurema piirkonna, pidage nõu hambaarsti või arstiga. Aftid võivad olla ka muude tõsiste terviseprobleemide sümptomiks. 

Pildi allikas: Freepik
Pildi allikas: Wikipedia
Loe lisaks