Internetis otsides võib leida väga mitmeid kodus hammaste valgendamise meetodeid. See, et keegi on selle meetodi internetti kirja pannud ning et valgendamiseks kasutatav vahend on looduslik, ei tähenda veel seda, et selline meetod hammaste valgendamiseks oleks kuidagi tervislik või hambaid mitte kahjustav. Enamik inimesi soovib valgemat naeratust ning sellised kodused meetodid tunduvad eriti ahvatlevad, kui valgendamiseks vajalikud vahendid on köögis kohe käepäraselt võtta. Kahjuks võivad sellised valgendamise meetodid teha hammastele rohkem kahju kui kasu.
Kodused toiduained: Internetis levib meetod, milles kasutatakse hammaste valgendamiseks kodus leiduvaid happelisi toiduaineid (nt sidrunid, apelsinid, õunasiidri äädikas) või toiduaineid, mis sisaldavad ensüüme (nt ananass või mango). Neid kasutatakse koos mingi abrasiivse (lihviva, poleeriva) ainega (nt söögisooda). Kui happelisi puuvilju süüa, siis see mõistlikus koguses tarbimisel ei tee hammastele midagi. Kui me aga hakkame ilma mõjuva põhjuseta (nagu seda on valgendamine, mis on vaid esteetilise tulemuse saamiseks) hammaste keskkonda muutma happeliseks, siis hambaemail muutub hapraks ning hakkab kuluma. Kui nõrgestatud emaili veel mingi abrasiivse ainega hõõruda, siis ei ole keeruline hambaemaili hamba pinnalt maha “pesta” ning sellega hambaid tundlikuks saada.
Abrasiivsed ained: Abrasiivsed ained on kõvad, hammaste pesemisel hõõruvad hammaste pindu ning võivad valesti kasutamisel kahjustada hambaemaili. Levinumad sellised internetis soovitatud ained on näiteks süsi ja söögisooda. Uuringud ei ole näidanud, et söega hambapastad oleksid hammaste puhastamiseks ohutud või isegi… efektiivsed. Abrasiivsete ainetega meelevaldselt hammaste puhastamine võib viia hoopis hammaste kollasemaks muutumiseni. Kui hambaemail hammaste pinnalt liiga abrasiivsete ainetega puhastades “maha pesta”, siis paljastub hamba järgmine kiht dentiin, mis ongi kollakas. Hambad, millel on dentiin paljastunud, on palju tundlikumad kui terved emailikahjustuseta hambad.
Vürtsid ja õlid: Internetis levib soovitus, et hammaste valgendamiseks võiks kasutada kurkumit või näiteks kookosõli, et sellega siis suud loputada (oil pulling). Sellistel meetoditel ei ole teaduslikku tõestust.
Aga kui ma ikkagi tahan hambaid valgendada?
Parim viis hambaid valgena hoida on nende järgnevate tervislike harjumuste kujundamine:
✨ Pese hambaid kaks korda päevas kahe minuti jooksul (2 x 2 min)
✨ Kasuta valgendavat hambapastat (pakendil olevate juhiste järgi või mitte kauem kui 6 nädalat järjest)
✨ Puhasta üks kord päevas ka hammaste vahesid
✨ Piira toiduaineid, mis võivad hammastele jätta pigmenti, näiteks kohv, tee, punane vein
✨ Ära suitseta ega kasuta tubakatooteid
✨ Külasta regulaarselt hambaarsti kontrolliks ning hammaskonna puhastamiseks
Kui soovid hambaid valgendada mingi kindla meetodi või tootega, siis pea enne alustamist nõu oma hambaarstiga. Valgendamine ei toimi kõikidel hammastel, näiteks hammastel millel on suured täidised (hambad jäävad laigulised) või proteesid (kroonid, laminaadid). Hambaarst oskab soovitada sinu jaoks sobiva hammaste valgendamise meetodi. Meetodeid on erinevaid, samuti on olemas ka variandid koduseks hammaste valgendamiseks. Mõistlik on kasutada hambaarsti soovitatud viise, mitte ise kodus katsetada meetodeid, mille keegi internetis on lihtsalt kirja pannud.
Pildi allikas:
Freepik