Hambatarkuste blogist leiad suutervise-teemalist lugemist. Selleks, et blogipostituste vahel paremini orienteeruda, võid kasutada märksõnu, mille leiad altpoolt, või siis otsingumootorit, mille leiad lehe paremal üleval nurgas. 

Kuidas tekivad hammastele valged plekid?

Valge laik hambal võib olla algava hambaaugu esimeseks tunnuseks, kuid enamasti on tegemist fluoroosiga, mis on alguse saanud juba lapsepõlves. 

Fluoroos tekib jäävhammaste arenemise perioodil ning enamasti on see probleemiks piirkondades, kus joogivees on kõrge fluoriidisisaldus (üle 1,5 mg/l). Fluoroosi tekkimise risk on suurim lapse esimesel kolmel eluaastal. 

Joogivee fluoriidisisalduse saab teada kohalikult veekäitlejalt või tervisekaitsetalituselt. 

Eestis on enim levinud fluoroosi kerge vorm, mille puhul on hammastel näha valget säbru või joonekesi. 
Raske fluoroosi korral võivad hammastel esineda ka pruunid plekid ja ulatuslikumad hambaemalil defektid. 

Fluoroos ei kahjusta hammaste funktsiooni ning muudab hambaid kaariese tekkimisele hoopis vastupidavamaks. Kasutades fluoriidi sisaldavat hambapastat alla aastase lapse hammaste puhastamisel, võib see põhjustada kerget fluoroosi, aga isegi sellisel juhul kaalub kaariesekahjustuse vältimine üles võimaliku kerge fluoroosi korral esineva kosmeetilise probleemi tekkimise võimaluse. 

Pildi allikas: Freepik
Loe lisaks

Miks peaksin valima fluoriidiga hambapasta?

Aastate jooksul on kogutud palju tõendeid fluoriidi võimest muuta hambaid happerünnakule vastupidavamaks ning seeläbi vähendada kaariese teket. 

Fluoriidi kaariest ennetav toime põhineb mitmel mehhanismil: 
  • Fluoriid vähendab hambaemaili lahustuvust. 
  • Fluoriid takistab kaariese-bakterite kasvu. 
  • Hambapinnal olev fluoriid peatab demineralisatsiooni ehk mineraalide eemaldumise hamba pinnalt, samas tõhustab remineralisatsiooni, et fluoriid saaks liituda hambaemailiga. 
Fluoriidide lokaalne toime (nt hambapastat kasutades) on kordades tõhusam kui süsteemne toime (nt joogivees, tablettidena). 

Fluoriidide üledoseerimise puhul võib tekkida mürgistus, seega tuleb laste puhul jälgida hambapastas olevat fluoriidide sisaldust ning kasutatavat hambapasta kogust. 

Täiskasvanute hambapasta võiks sisaldada 1450...1500 ppm fluoriidi. 

Laste hambapasta võiks sisaldada 500...1000 ppm fluoriidi. 

Alla 3-aastasel lapsel tuleks hambapastat kasutada riisitera suurune kogus. Teoreetiliselt võib sellise koguse hambapastaga (1000 ppmF) hambaid pesta 13 korda päevas, enne kui ületataks ööpäevane lubatud fluoriidi doos (sh kogu kasutatav hambapasta alla neelata!). 

Üle 3-aastasel lapsel ja täiskasvanul tuleks hambapastat kasutada hernetera suurune kogus. 

Fluoriidi liigmanustamisel on oht fluoroosi tekkeks. 

Pildi allikas: Freepik
Loe lisaks