Hambatarkuste blogist leiad suutervise-teemalist lugemist. 
Selleks, et blogipostituste vahel paremini orienteeruda, võid kasutada märksõnu, mille leiad siit ⬇️ 

Mis on ksülitool? Kuidas saan seda oma hammaste heaks kasutada?

Ksülitool on looduslik magusaine, mis erinevalt suhkrust pidurdab kaariest tekitavate bakterite elutegevust. Ksülitoolist ei saa bakterid energiat – selle tarvitamine söögikorra lõpus vähendab happerünnakut ja pidurdab bakterite paljunemist.

Ksülitooli magus maitse soodustab sülje eritumist, mis omakorda täiendavalt puhastab ja kaitseb hambaid. Hambakatu efektiivseks vähendamiseks on vaja ksülitooli tarbida aga pikka aega ja suures koguses, see on ksülitooli laialdase kasutamise peamiseks takistuseks.

Ksülitooli leiab näiteks erinevatest närimiskummidest või pastillidest, mida võib söögikorra lõpus happerünnaku vähendamiseks kasutada. Ksülitooli tarbimine ei asenda korrektset suuhügieeni. 

Pildi allikas: Freepik
Loe lisaks

Millal peaksin kasutama närimiskummi?

Närimiskummi ehk nätsu närimine paneb sülje voolama ja aitab kiirelt suu pH taastada.

Närimiskummi võiks kasutada pärast iga söögikorda ning seda 5...10 minutit. 

Liigne närmiskummi kasutamine koormab alalõualiigest. 

Närimiskumm ei asenda hammaste pesemist, sest selle mehaanilise puhastuse võime on vähene. 

Väga hea kaariese vastase toimega on ksülitooli sisaldavad nätsud.

Pildi allikas: Freepik
Loe lisaks

Kunstlikud magusained ja nende mõju suutervisele

Kunstlikud magusained on suhkruasendajad, mis on maitselt suhkrust palju magusamad, kuid ei tõsta toidu kaloraaži. Sellel põhjusel lisatakse neid erinevatesse toitudesse, mida inimesed muidu suure kaloraaži tõttu väldiksid. 

Kunstlike magusainete toite nimetatakse sageli "dieet"-versioonideks või "suhkruvabadeks". 

Sagedamini kasutuses olevad kunstlikud magusained: 
  • Sahhariin 
  • Aspartaam 
  • Kaaliumatsesulfaam 
  • Sukraloos 
  • Advantaam 
  • Neotaam 
  • Ksülitool 
Kunstlikud magusained ei ole suhkrud, sellepärast ei saa bakterid neid tarbida ning toota happeid, mis viivad kaariese tekkele. Seda arvesse võttes peetakse kunstlikke magusaineid hammastele ohutumaks kui suhkrut. 

See ei tähenda, et toidud, milles kasutatakse kunstlikke magusaineid, oleksid suutervisele täiesti ohutud. 

Toidud ja joogid, milles kasutatakse kunstlikke magusaineid, sisaldavad maitse paremaks muutmiseks tihti ka rohkelt happeid. Sidrun-, viin- ja fosforhapped võivad kergesti kahjustada hambaemaili. 

Üks suutervist mitte kahjustav kunstlik magusaine on ksülitool. Uuringud on näidanud, et ksülitool ei ole hammastele ega igemetele ohtlik. Lisaks aitab ksülitool vähendada ka kaariese teket. 

Ksülitool suurendab sülje tootmist, mis on keha loomulik viis suus olevate bakterite hulga vähendamiseks, lisaks neutraliseerib sülg ka bakterite toodetud või toidu/joogiga suhu sattunud happeid. Sellepärast lisatakse ksülitooli ka närimiskummidesse, mida soovitatakse närida pärast iga söögikorda. 

Pildi allikas: Freepik
Loe lisaks